ASSOS EGENİN SAKLI CENNETİ

Kalorifer - Restoran - Şömine - Yürüyüş - Koşu - Plaj - Kano - Kiralık tekne - Balık avı - At kiralama - Tarih -  Doğa

ANA SAYFA

Neredeyiz? Neyiz?

Bizden Görüntüler

Yiyecek ve İçecekler?

Kaç Paraya Konaklarım?

Size Nasıl Gelebilirim

Günübirlik Geziler

Assos Gezi Rehberi 

Günü Birlik Geziler

ATHENA MABEDİ:Assos-Behramkale'de tepenin üstünde; 

günümüze kadar kalabilen sütun ve sütun başlıklarıyla mahcup 

mahcup EGE'yi selamlıyor.Ama gün batımında bir şişe şarap ve 

iki kadehle doyumsuz güzellikler yaşanabilir. 

Liman'ın güzelliklerini yaşarsınız.Dönüşte Tiyatro ve diğer 

kalıntıları görmeyi unutmayın.Ayvacık'tan girişteki Eski Köprü' 

yede bir merhaba deyin. ....... ve DİĞERLERİ;

Tarİh

Athena Mabedi

Alexandria Troas

Apollon Mabedi

Babakale

Lamponia

Truva

Zeus Sunağı

 Doğa

Adatepe

Afrodit Kaplıcası

Hasan Boğuldu Göleti

Kaz Dağı Milli Parkı

Pınar Başı

Sütüven Şelalesi

Tahta Kuşlar

Yeşilyurt

Şahin Deresi Vadisi

Assos – Behramkale

Assos , Antik Çağda Troas diye adlandırılan bölgenin güney ucunda volkanik bir tepenin zirvesi ve yamaçlarında, Midilli adasının karşısında kurulmuştur. Tarih boyunca Lidya, Pers, Pergamon¸ Roma egemenliği altına giren bölge Orta Çağ'da terk edilmiş; 1880-1883 yıllarında Amerikan Arkeoloji Enstitüsü'nün yaptığı kazılar sırasında Amerikalı genç mimar Francis H. Bacon tarafından bulunmuştur. Aktif olduğu zamanlarda Assos, bulunduğu bölgedeki tek büyük limana sahip olduğu için geçen gemiler sayesinde zengin olmuştu. Assos'taki andezit taşından imal edilen lahitler, içine konan cesetlerin çabuk çürütmesi ile dünyaca ün yapmış; antik dönemde Lübnan, Suriye, Yunanistan ve Roma'ya ihraç edilmiştir. Antik Çağ'ın büyük düşünürlerinden Aristo'nun bu kentte üç yıl yaşamış ve felsefe okulu kurmuş olması nedeniyle felsefe tarihi açısınan önem taşır. Assos, Pavlus tarafından da ziyaret edilmiştir ve kent bu nedenle Hıristiyanlarca kutsal olarak kabul edilir. MÖ 900’lerde kurulan bu kentin en gözalıcı yeri en tepesine yapılmış olan, Dorik yapılı Athena Tapınağı'dır. Kentin ayrıca büyük bir amfitiyatrosu da vardır.

Behramkale (Hüdavendigâr) Köprüsü

Ayvacık'tan Behramkale'ye giden eski yol üzerinde, Tuzla Çayı üzerine 14.yüzyılda inşa edilmiştir. Günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilen köprü insanları sevdiklerine kavuştururken, altından Ege' ye kavuşmak arzusuyla çağlayıp duran Tuzla Çayını seyre dalmıştır. Antik adı Santiniceis olan Tuzla çayının güney ve kuzey yönlerinde uzanır. Behramkale köyüne bir km mesafededir. Kimin tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak Camii yaptıran köprüyü de inşa ettirmiş olduğu tahmin edilmektedir.

Köprünün orjinal ve en itinalı kısımları kemerleridir.Genel form, büyük kemer üzerinde en yüksek kısmı teşkil eder ve uçlara doğru alçalarak son bulur.Diğer bir özelliği de;Kemallı Aslıhan Bey Camii ve Behramkale Camii duvar tekniğinin burada da görülmesidir.Köprünün, mimari form açısından Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yapılan köprülerin özellklerini üzerinde taşıdığı görülmektedir.

Babakale ( Bababurnu ) Babakale Kalesi

Türkiyenin en Batısında kurulan ve Tarihi Büyük bir kalenin bulunduğu köydür. Köyün önünde zorunlu olarak rüzgar yüzünden demirleyen Osmanlı gemilerinde Yeniçeri dini önderi bir zat olarak tanınan Bektaşi babası Sultan Baba vefat ederek buraya gömülür. Daha sonraki denizciler buradan geçerken buraya Baba Burnu ismini takarlar. Yine zorunlu olarak demirleyen gemilere saldıran korsanlardan korunmak üzere buraya kale yapılır. Zaman gelip buraya köy ismi verilirken bu iki kelime birleştirilerek Babakale ismi verilir. Köy halkını Türkmen ve yörükler oluşturur

Babakale Bıçakları

Bıçakçılığın geçmişi 1700 lü yıllara dayanıyor. Osmanlı imparatorluğu kılıç ihtiyacını karşılamak için bıçak ustalarını bu yıllarda Kazakistan’dan getirmiş. O gün bugündür bıçakçılık babadan oğla geçiyor. Babakale Bıçakları'nın en büyük özelliği tamamen el yapımı olması. İsteğe göre yüzü krom çelikten ya da dövme çelikten kabzaları ise sarı pirinçten yapılıyor.

Büyük bıçakların yüzü desenli oluyor desenin güzelliği ustasının maharetini gösteriyor. Babakale bıçaklarının sapları boynuzdan, plastikten ve ağaçtan yapılıyor sapı ise kulaklı veya kulaksız olabiliyor. Bıçakların kını ağaçtan yapılıp üzeri deri ile kaplanıyor. Eskiden çelik Sicilya’dan gelirmiş günümüzde Türk veya Fransız çeliği kullanılıyor.

Apollon Smintheion

Smintheion kutsal alanı, eski çağlarda Troas'ın önemli kült merkezlerinden biridir.
 Anadolu'da Geç Hellenistik Dönem'in önemli kutsal alanlarından biri olan Apollon Smintheus Kutsal Alanı (Smintheion) İ.Ö. 5000 civarına tarihlenen bir prehistorik yerleşime ait kalıntılar tespit edilmiştir.
Apollon Smintheus Tapınağı, eski adıyla Külahlı olarak bilinen Gülpınar Beldesi'nin kuzey-batısıyla, kuzey doğusu arasında kalan vadinin başlangıç eteklerinde bahçeler-içi olarak adlandırılan mevkide yer alır.
Gülpınar Apollonn Smintheus Tapınağı da Hellenistik dönem için konusunu Homeros'un ilyada Destanı'ndan alan kabartmaları yanında mimarî tasarım ve stili ile dikkatleri üzerinde toplar.
 M.Ö.150 yıllarında Ion stilinde yapılan tapınak, Kuzeybatı Anadolu'da, Troas bölgesinde bugün için tek örnektir. Tapınak'ta Hellenistik Çağ Anadolu mimarlığına imzasını atan Mimar Hermogenes'in uyguladığı pseudodipteros (yalancı iki sıralı sütun) plân tasarımı kullanılmıştır.

 Alexandria Troas Antik Kenti

Alexandria Troas, Türkiye'nin batı kıyısının kuzey ucuna yakın, Bozcaada'nın güneyinde bulunan Antik Yunan kentidir. Çanakkale ilinin Ezine ilçesindeki Dalyan köyünün güneydoğusunda yerleşimlidir.. M.Ö. 4. yüzyılın sonlarında tek gözlü Antigonos tarafından Antigoneia adıyla kurulmuştur. Kısa bir süre sonra M.Ö. 3. yüzyılın başlarında Makedon Lysimakhos tarafından Aleksandria Troas adıyla tekrar kurulmuştur. şehir kurulurken, etrafında yeralan Gargara, Hamaksitos, Neandria, Kolonai, Larisa, Kebren ve Skepsis kentlerinin halkları buraya yerleştirilmiştir. Aleksandria Troas, kapsadığı şehiralanıyla Anadolu’nun en büyük kentlerinden biridir. Alexandria Troas’ın simgesi olan Herodes Attikus Hamamının cephesi yaklaşık 100 m. olup, Anadolu’da bugüne değin bilinen en büyük hamam yapısıdır.

 

KIş ve Bahar aylarIndada ŞÖMİNE , YAZ AYLARINDA MEHTAP keyfİ  bİr başkadır BİZDE.

Hotelimizde 17 oda (tek kişilik, iki kişilik, üç kişilik) ve 4 süit (bir hol, iki oda,bir banyo,iki balkonlu birim) vardır

Pet sahİhİBİ   MİsafİrlerİMİZ İçİn Müstakİl bahçelİ Bİrİmler vardır.

  

         
telefonsimge +902867640285         assosterrace@hotmail.com         +902867640284
AssosTerrace Hotel,Büyükhusun Yalısı No:1,Assos,Kadırga Mevkii,ASSOS,Ayvacık,Çanakkale,TÜRKİYE
Her hakkı mahfuzdur. Yazı ve resimlerin kaynak gösterilerek kulanılması rica olunur.
Copyright©2001-2018 Zeycan & Mustafa Oran  All rights reserved.
Webmaster:Mustafa Oran                    telefonsimge+905428150814

  Bilgiler işletme sahibi veya işletmecisinden alınmıştır.

Güncellendiği tarih :05 Eylül 2018 Çarşamba